TMGD ADR Eğitimi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

ADR eğitimine kayıt için gerekli evraklar,

-Adli Sicil Kaydı

-Diploma Fotokopisi

-Son 6 ay içerisinde çekilmiş vesikalık fotoğraf

-Nüfus Cüzdanı Fotokopisi

Üniversitelerin Fen ve Mühendislik fakültelerinden veya tehlikeli madde güvenlik programı/bölümü ön lisans mezunu olmak gerekmektedir.

TMGD eğitimi alan kişi ilk sınava girdiği tarihten itibaren ardışık olacak şekilde toplam 4 sınav hakkına sahip olur.İlk girilen sınavdan sonra 3 hak daha kalır.Bunlardan girilmeyen sınavlar otomatik olarak haktan düşürülür.

TMGD sınav takvimi bakanlık tarafından açıklanır ve genel olarak yılda 2 ya da 3 kez yapılmaktadır.

TMGD ADR  sınavı üç buçuk saat sürmektedir.

TMGD ADR sınavı toplamda 40 adet test sorusundan oluşmaktadır.

Eğitim merkezlerinden eğitim almış ve bakanlıkça eğitimi onaylanan kişiler kendi e-devlet şifreleri ile www.turkiye.gov.tr adresinde bulunan “TMGD Başvuru/Güncelleme” kısmından veya TMGD eğitimi aldıkları eğitim merkezleri tarafından başvuru yapılabilmektedir.

TMGD sınav harcı gişelerden veya ATM’lerden Halk Bankası’na yatırılmaktadır.ATM’lerden ödeme yapılmak istenirse Ulaştırma Bakanlığı Karayolları Hesabı-SRC,UDY,ODY ödemeleri başlığı altında çıkmaktadır.

TMGD sertifika ücreti her yıl yeniden değerleme oranında artmaktadır.2018 yılı TMGD Sertifika ücreti 715 tl’dir.

TMGD ADR sınavını geçip belgeyi almaya hak kazanmış kişiler kendi e-devlet şifreleri ile www.turkiye.gov.tr adresinde bulunan “Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı/TMGD Sertifika İşlemleri” kısmından belgelerinin indirebilirler.

19 Nisan 2017 tarihinden sonra eğitim alanlar (bu tarihten sonra tekrar eğitimi alanlar da dahil) TMGD sertifikası için sertifika ücretini yatırdıktan sonra E-devlet üzerinden “Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı Sertifika Bilgileri” kısmında yer alan “Başvuru Yap” linkinden başvuru yapabileceklerdir. Başvuru yapıldıktan sonra TMKTDGM onayı ile TMGD sertifikaları geçerli hale gelecektir.

Yangın Eğitimi zorunludur.8 günlük ADR eğitimine ek 1 gün süren yangın eğitimi eğitim kurumu tarafından verilmektedir.

19 Nisan 2017 tarihinden önce TMGD eğitimi alanlardan İl İtfaiye Müdürlükleri, üniversitelerin ilgili bölümlerince düzenlenen Temel ve Uygulamalı Yangın Eğitimi Sertifikaları ile Milli Eğitim Bakanlığınca yetkilendirilen özel eğitim kuruluşlarından alınan eğitimler sonrası MEB tarafından düzenlenen Temel ve Uygulamalı Yangın Eğitimi Sertifikaları kabuledilecektir.

  • 1. Dilekçe (EK-1)
  • 2. Nüfus cüzdanı sureti
  • 3. Lisans Diplomasının aslının ibrazı ile birlikte fotokopisi veya noter onaylı sureti (19 Nisan 2017 tarihinden sonra TMDG Eğitimi almış olanlardan; Üniversitelerin fen ve mühendislik alanlarından lisans veya tehlikeli madde ve güvenlik programı/bölümü ön lisans mezunu belgeleri aranacaktır. Diğerleri kabul edilmeyecektir.)
  • Not: Diploma fotokopisi ile birlikte E-devletten alınacak çıktılar da kabul edilecektir.
  • Aslının ibrazı ile Genel Müdürlüğümüze başvuranların fotokopileri aslı gibidir onayı yapılmaktadır. Bu durumlarda Noter onayı gerekmemektedir.)
  • 4. Adli Sicil Kaydı Belgesi
  • 5. Yetkili yangın söndürme eğitim merkezlerinden uygulamalı yangın söndürme eğitimine katıldığına dair alınan belgenin aslı veya noter onaylı sureti (19 Nisan 2017 tarihinden sonra TMDG eğitimini alanlar için aranmaz) (Aslının ibrazı ile Genel Müdürlüğümüze başvuranların fotokopileri aslı gibidir onayı yapılmaktadır. Bu durumlarda Noter onayı gerekmemektedir.)
  • 6. Sertifika ücretinin yatırıldığına dair makbuz.

ile Tehlikeli Mal ve Kombine Taşımacılık Düzenleme Genel Müdürlüğüne başvurulacaktır.

ADR eğitimi bakanlık tarafından açıklanan eğitim tamamlama tarihinden önce alınmalıdır.Bu süre yaklaşık olarak sınav tarihinden bir ay öncedir.

TMGD ADR Sınavının; Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Diyarbakır, İstanbul (Anadolu ve Avrupa Yakası), İzmir, Samsun, Sivas ve Trabzon’da yapılması planlanmaktadır.

TMGD ADR kitabı iki ciltten oluşmaktadır.Kitapların temini eğitim kurumu tarafından sağlanmaktadır.

Kurumumuzun yetkilendirilmiş kuruluş olduğunu www.tmkt.gov.tr adresinden teyit edebilirsiniz.

TMGD ADR sınav ve eğitim hakkınız saklı tutulmuş olup,geçerliliği devam etmektedir.

TMGD lerin TMGD yenileme sınavına girebilmeleri için ADR kitabının revize olduğu tek yıllarda almaları gerekn eğitimdir.

Sertifika süresinin son yılı içinde en fazla 3 yenileme sınav hakkı vardır.

Tazeleme eğitimlerine devam zorunluluğu bulunmaktadır.

TMGD sertifikası bulunup tazeleme eğitimi almayan kişiler belge geçerlilik süresinden önce sertifikalarını yenilemek için sınava giremezler.

Eğitim 2 Gün (16 Saat) olarak gerçekleşmektedir.

Eğitim kurumu eğitim sonunda sınav düzenlemektedir.Bu sınav sonuçları e-devlet sistemine kayıt edilecek olup sertifika yenileme sınavı yerine geçmemektedir.

DANIŞMANLIK BÖLÜMÜNE DÖN