TMGD ADR Yenileme Eğitimi

 

TMGD (ADR) Yenileme Eğitimi Uygulaması

TMGD Sertifikası 5 yıl süre ile geçerli olacak şekilde verilmektedir. Her 5 yıllık sürenin sonunda ise Bakanlık tarafından yapılacak TMGD (ADR) Yenileme Sınavına girilip sınavı kazanmak gerekmektedir. Uluslararası bir sözleşme metni olan ADR her 2 yılda bir yenilenmektedir. Türkiye’de ilk olarak ADR 2013 kitabı uygulanmaya başlamış, sonrasında her iki yılda bir yenilenmiş ADR Mevzuatı Bakanlık tarafından yayımlanarak uygulamaya alınmıştır.

TMGD ADR Mevzuatının Yenilenmesi

TMGD (ADR) Yenileme Eğitimlerinin zorunlu olmasındaki temel nedeni  uluslar arası sözleşmenin 2 yılda bir yenileniyor olmasından kaynaklanmaktadır.

TMGD (ADR) Yenileme Eğitimleri, ilk alınan TMGD eğitimlerinde olduğu gibi zorunludur. TMGD (ADR) Yenileme Eğitimleri iki yıldan az olmayan aralıklarla beş yıl içerisinde en az iki sefer alınmalıdır.

TMGD (ADR) Yenileme Eğitim Süresi ve Eğitim Merkezleri

Zorunlu süre 16 saattir. Eğitimlere tam katılım zorunludur, devamsızlık yapılmamalıdır. TMGD (ADR) Yenileme Eğitimlerini Bakanlıkça yetkilendirilmiş kurumlar vermektedir.

TMGD (ADR) Yenileme Sınavı Bilgileri

TMGD (ADR) Yenileme Eğitimi alındıktan sonra arka arkaya açılan 3 sınavdan birinde başarılı olmak gerekmektedir. TMGD (ADR) Yenileme Sınavı, ilk defa sınava giren TMGD adaylarının girdiği sınav ile aynıdır. Soru sayısı 40 adettir ve test usulü uygulanmaktadır.

TMGD Sınavları Bakanlık tarafından yılbaşlarında duyurulmaktadır. Yasal durum her yıl en az bir sınav açılacağı şeklindedir.

TMGD (ADR) Yenileme Sınavı başarı notu 100 üzerinden 70’dir.

3 Sınav Hakkında da Kazanılamazsa Ne Olur?

TMGD (ADR) Yenilemesi 3 sınav hakkında da yapılamazsa; ilk defa TMGD olmak için başvuruyormuş gibi en baştan adımlar izlenmelidir. 64 saatlik TMGD (ADR) Eğitimi alınmalıdır ve Bakanlık sınavından başarılı olmak gerekmektedir.

TMGD (ADR) Yenileme Sınav Başvurusu ve Sınav Ücreti

Eğitim aldığınız kurum sizin adınıza sınav başvurunuzu yapacaktır. Talep edilmesi halinde sınav başvurusu kişi tarafından e-devlet üzerinden yapılabilmektedir. www.turkiye.gov.tr adresinden “arama” kısmına TMGD Sınav Başvuru yazıp aratıldığında çıkan TMGD Sınav Başvuru/Güncelle (Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı) seçeneğinden sınav bölgesi seçilerek kayıt oluşturulur.

TMGD Sınav başvurusundan sonra harç yatırmak için belirlenen son tarihe kadar Halk Bankası gişelerinden T.C. kimlik numarası verilip TMGD Sınav harcı ödemesi denilerek yapılabilir.

Ön kayıt için buraya tıklayabilirsiniz, iletişim bilgileri için buraya tıklayabilirsiniz

ATM’den yatırmak için:

Eğitim Ödemeleri – Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı – Karayolları Hesabı – SRC-ÜDY-ODY Ödemeleri seçilerek ilerlenmelidir.

TMGD (ADR) Yenileme Sınavı kazanıldıktan sonra TMGD Sertifika Yenileme Bedeli Halk Bankası’na yatırılmalıdır.

DANIŞMANLIK BÖLÜMÜNE DÖN