TMGD RID Yenileme Eğitimi ve TMGD IMDG KOD Yenileme Eğitimi

 

TMGD (IMDG KOD) Yenileme Eğitimi ve TMGD (RID) Yenileme Eğitimi Uygulaması

TMGD Sertifikası 5 yıl süre ile geçerli olacak şekilde verilmektedir. Her 5 yıllık sürenin sonunda ise Bakanlık tarafından yapılacak TMGD Yenileme Sınavlarına girilip sınavı kazanmak gerekmektedir. Uluslararası bir sözleşme metni olan IMDG KOD ve RID her 2 yılda bir yenilenmektedir.

Türkiye’de ilk olarak IMDG KOD 2016 kitabı uygulanmaya başlamış, şu an da 2018 kitabı kullanılmaktadır. RID için ise 2019 kitabı beklenmektedir. Bu durum IMDG KOD ile RID sınavlarının tek eğitimde yenilemeye tabi tutulamayacağı anlamına gelmektedir.

Çift yıllarda IMDG KOD, tek yıllarda ise RID yenileme dönemi gelmektedir. Her iki mevzuat için de 5 yıl içerisinde en az 2 kez yenileme eğitimi alınmış olması gerekmektedir.  

TMGD (IMDG KOD) Yenileme Eğitimi ve TMGD (RID)  Yenileme Eğitimi Süreleri ve Eğitim Merkezleri

TMGD IMDG KOD Yenileme Eğitimi, TMGD RID Yenileme Eğitimi süreleri ayrı ayrı 16 saattir. Eğitimlere tam katılım zorunludur, devamsızlık yapılmamalıdır. TMGD (IMDG KOD) Yenileme Eğitimi ve TMGD (RID)  Yenileme Eğitimi Bakanlıkça yetkilendirilmiş kurumlar tarafından verilmektedir.

TMGD (IMDG KOD) Yenileme Sınavı ve TMGD (RID) Yenileme Sınavı Bilgileri

TMGD (IMDG KOD) Yenileme Eğitimi ve TMGD (RID) Yenileme Eğitimi için aynı kurallar geçerli olacak şekilde:

Yenileme eğitimleri alındıktan sonra arka arkaya açılan 3 sınavdan birinde başarılı olmak gerekmektedir.

TMGD (IMDG KOD) Yenileme Sınavı ile TMGD (RID) Yenileme Sınavı, ilk defa sınava giren TMGD adaylarının girdiği sınav ile aynıdır. Soru sayısı 40 adettir ve test usulü uygulanmaktadır.

TMGD Sınavları Bakanlık tarafından yılbaşlarında duyurulmaktadır. Yasal durum her yıl en az bir sınav açılacağı şeklindedir.

TMGD (IMDG KOD) Yenileme Sınavı ile TMGD (RID) Yenileme Sınavı başarı notu 100 üzerinden 70’dir.

3 Sınav Hakkında da Kazanılamazsa Ne Olur?

TMGD (IMDG KOD ve RID) Yenilemesi 3 sınav hakkında da yapılamazsa; ilk defa TMGD olmak için başvuruyormuş gibi en baştan adımlar izlenmelidir. 42 saatlik TMGD (IMDG KOD+RID) Eğitimi alınmalıdır ve Bakanlık sınavından başarılı olmak gerekmektedir.

(IMDG KOD ve RID) Yenileme Sınav Başvurusu ve Sınav Ücreti

Eğitim aldığınız kurum sizin adınıza sınav başvurunuzu yapacaktır. Talep edilmesi halinde sınav başvurusu kişi tarafından e-devlet üzerinden yapılabilmektedir. www.turkiye.gov.tr adresinden “arama” kısmına TMGD Sınav Başvuru yazıp aratıldığında çıkan TMGD Sınav Başvuru/Güncelle (Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı) seçeneğinden sınav bölgesi seçilerek kayıt oluşturulur.

TMGD Sınav başvurusundan sonra harç yatırmak için belirlenen son tarihe kadar Halk Bankası gişelerinden T.C. kimlik numarası verilip TMGD Sınav harcı ödemesi denilerek yapılabilir.

ATM’den yatırmak için:

Eğitim Ödemeleri – Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı – Karayolları Hesabı – SRC-ÜDY-ODY Ödemeleri seçilerek ilerlenmelidir.

DANIŞMANLIK BÖLÜMÜNE DÖN